sobota 25. prosince 2021
pondělí 29. listopadu 2021
Adventní lesní pych
![]() |
| č. 3 si cestu z dupaček vždycky najde... |
Na fotkách idylka, ale nastala trošku realita.
Aby se mi nestýskalo po hrozným ekzému, tak se mi následkem antibiotik u porodu rozjel zánět, kt. se začal šířit po kůži.
Ten je naštěstí zaléčen, ale když už si myslím, že je vše v pohodě, nastanou noční řevy, který od holek neznám.
Ale to by jinak asi nebylo ono.
A když se ještě venku poštěstí hned zkraje adventu taková romanŤika... :-)
pátek 19. listopadu 2021
První týden (a ty další)
Kromě tlaku ze všemožných stran jestli uuuž, už jsem začínala nesnášet pondělní a čtvrteční dopoledne strávená v nemocnici, kdy jsem si sumírovala obhajobu, proč neurychlovat a pak v poledne svobodně odcházela krásným podzimním parkem domů s vědomím, že jsem si vydobyla další tři dny... a stále doufala, že porodím a na další kontrolu už nepřijdu.
Kolikrát už měla rodina vypráno, navařeno, upečený chleba, já umytou hlavu s tím, že už by to jako fakt šlo... poslíčky každej druhej den... a pokaždé nakonec po hodině ticho po pěšině. A to jsem si kdysi tajně doufala, že už budeme dávno kompletně trávit podzimní prázdniny a nevylezem z pelechu, ha ha.
Pozorovala jsem, jak přitvrzují opatření, v pondělí 25.10. jsem dostala na čtvrtek díky státnímu svátku "milost" s tím, že ale jako v pátek nástup na indukci.
Myslela jsem, že to je moře času a uklidnila se, že to snad nehrozí, vlastně podzimní prázdniny jsou docela dobrej čas na porod.
Vsuvka: Jinak bylo v tomto těhotenství to, že: ekzém se dal držet na uzdě, přibrala jsem polovinu toho, co s holkama, nemusela jsem kupovat žádné těhotenské oblečení, neměla deprese, celkově jsem byla v mnohem lepší kondici, přestože mě matky varovaly, že se stářím ubývají síly :-).
No, abych to zkrátila: zvýšila jsem dvojnásobně procházky, ale nedělo se nic ani v úterý, ani ve středu, a dokonce ani ve čtvrtek, kdy jsem musela do nemocnice na coviďácký pcr testy.
Poprosila jsem Lukora, abychom někam vypadli, protože už jsem byla na tom s nervama fakt bídně.
Děti byly na prázdninách u babičky, tak jsme si došli spolu na oběd a vyrazili do Dřízny na modlitby a pro vodu.
Mezitím ještě za Markétino narození odsloužilo několik kněží mši, dokonce ve dvou zemích.
Byla jsem opravdu v pokušení udělat si zase všechno po svým, v pátek nikam nejít a shánět zase pomoc po všech čertech.
Ztrácela jsem víru, obracela jsem se vyčítavě nahoru: "ale přece nikdo nemůže chtít, abych šla na vyvolání??!! Vždyť co je horší než tohle?" a "kdy teda jako přijde ten zázrak?!"
jako s Emčou? (Měla jsem tehdy být v pátek v 7.30 na vyvolání, ale byla
jsem tam tenkrát po koktejlu v 7.25 se spontánním porodem), střídavě
jsem se uklidňovala, že nahoře určitě chystají něco velkýho, když to
takhle trvá.
Jenže ono se nedělo vůbec nic.
Přidala jsem pupalku, kořeněný čaj a výsledkem bylo pár poslíčků a nic.
Zázrakem bylo už to, že jsem vůbec ve čtvrtek usla, ale ráno jsem byla těžce v depresi.
Jdu na popravu, pardon, na vyvolání, kde navíc slouží onen, uff.
Seděla
jsem rezignovaně opřená o Lukora v předsálí, pozorovala, jak volají
jednotlivé zarouškované otce k porodům císařem (vždycky zavolali "pan XY, pojďte si", chvíli bylo ticho a pak se ozval dětský pláč) a měla chuť utéct, připadala jsem si jak v továrně na výrobu dětí.
Byla jsem unavená z dlouhodobýho nevyspání, neuměla si představit, že bych měla rodit a drmolila druhej růženec.
Pak
jsem šla na příjem, kde mi mírně obhroublá pokérovaná porodní
asistentka po druhým dlooouhým hlášení anamnézy (první jsem vyplnila do
papírů, co má nemocnice na webu ke stažení a potřetí jsem vše hlásila
doktorce) s "empatickým" přístupem zahlásila: "VY dneska rodit určitě
nebudete!".
Je mi do pláče a obracím se k nebi s myšlenkou "tohle jako fakt pro mě chcete, jo?!" a konečně i: "dobře, tak já přijímám, řiďte to".
Když se ve dveřích objevila místo dotyčného doktora jemná Slovenka, svitla mi naděje.
Byl to první člověk, kterého za ta léta zajímal můj porodní plán/přání.
Prošla
se mnou každý bod, vše trpělivě vysvětlovala a dodatečně se ptala na
můj názor, byla dojata naším plánem B, když by nastal problém.
A byla
prvním doktorem, který si poslechl do konce moje obavy z léků při
porodu, protože mně stačí opravdu málo a i horečku dám na čtvrtku
Paralenu.
Slíbila mi, že začne maličkostmi, dáme tomu čas a nebude mi dávat víc, než je nutné, oxytocin vynechá úplně.
Oddechla jsem si, protože mi připadalo, že se jí dá věřit.
Když
jsem se loučila s Lukorem, kterýho vyloučili do té doby, než začne
porod a vracel se do práce, a svěřila jsem se mu, že doktorka dobrý, ale
PA mi nesedí (později jsem se dověděla proč), otevřely se dveře a jemná
osoba, připomínající mi kamarádku, toho času na mateřské, která mi
pomáhala rodit Emičku, mi s úsměvem podala ruku a zahalasila: "Dobrý den, mé jméno je XY a budu dnes vaše porodní asistentka"...
Lukor prones jen: "tadáá..! :-)", rozloučil se a odjel a já se hned ujišťovala, jestli se mnou bude ona, že ji chci :-).
Kolem
desáté jsem dostala tabletu, rozjela třetí růženec a do dvaceti minut
cítila pravidelné kontrakce, takže jsem Lukemu hned psala, ať se v práci
moc nezabydluje, protože pojede brzy zpátky.
Za chvilku byly už po dvou minutách a vyšetření i monitor ukázal, že je dobře, že čeká poblíž, až ho ke mně pustí.
Než
jsem se dostala na sál, do porodu se snažili zasahovat i lidi zvenčí
(jiná doktorka, jiná porodní asistentka), kteří by mi rádi dali další
tabletu, praskli vodu atp., ale já, už naladěná na svou lvici, jsem je
asertivně (já! asertivně! k neuvěření...) posílala kamsi a pořád jen
opakovala: ne!, zeptejte se paní doktorky xyz, s tou jsme domluvené, atd.
I když bych do toho sama nešla, nedivím se, že mnoho žen volí radši porod doma.
Přitom
by stačilo fakt málo, aby personál byl empatický a choval se
profesionálně, aby někdo dal do oken žaluzie a nemusel člověk snášet při
porodu za dne bílé světlo, nevyslýchali rodičku jak na policii, když
mají všechno v papírech před sebou, nepředávali si směnu za každou cenu u
výlezu dítěte z těla... vtipný mi přišlo i to, když ke mně po jisté
nepříjemné proceduře přišla mladičká ošetřovatelka a beze slova mi
vylila na břicho kelímek s jakýmsi olejem. Já: "co to je?" ona (nechápavě): "To je aromaterapie."
V tu chvíli ucítím citronovej odér a začnu si ubrouskem stírat olej z
břicha, protože na svý ekzematický kůži snesu máloco. Krátce vysvětlím,
proč, zatímco ona obrátí oči v sloup a odchází. Prostě, všechno je o
lidech, jak v nemocnici, tak ve škole i jinde.
I když porod začal
tak neslavně, poté, co jsem začala čtvrtý růženec, jsem si uvědomila,
že poprvé ze všech tří porodů vím naprosto přesně, co mám dělat.
Že
nesmím ležet, protože kontrakce vleže jsou nesnesitelné, to je jasné,
ale věděla jsem, jak a kdy si sednout na míč, jak a kdy roztáhnout
nohy/dát kolena k sobě, aby povolila bolest.
Stačilo mi normální pomalé dýchání místo psího, který nejen astmatikovi bere síly.
Už mě nemusel Luke koučovat jako minule, kdy sledoval monitor a říkal kdy a jak dýchat.
Jen seděl naproti mně, abych se mohla zapřít a vydýchat, případně podal hroznovej cukr a vodu ze studánky.
Voda mi praskla sama, tak se i samotné doktorce ulevilo, že to nemusí nijak postrkávat.
Kontrakce zrychlily a zesílily a já poprvé v životě zřetelně cítila, jak miminko sestupuje dolů.
Začal to být fičák, jakmile jsem přerušila modlitbu, byla bolest k nevydržení.
Protože
se mi čípek zkracoval jen velmi zvolna, myslel si personál, že má na
všechno dost času, ale já věděla, že když mi teď dají spasmolytika
(látku na uvolnění svalů), že hned porodím.
Protože mi docházely síly, řekla jsem si o tu nejnižší dávku, na kterou nikdo nereaguje, ale já jo :-).
A bylo to tak přesně, jako u Emičky, narychlo volali na dětské pro postýlku.
V závěrečných deseti minutách ( "paní si nepřeje nástřih, už jedno čtyřkilové dítě porodila") jsem zase trochu zmatkovala a chraptěla ještě týden poté, ale i tak to byl nejrychlejší a nejpohodovější porod ze všech :-).
A najednou jsem měla na břiše modrý vlhký raneček a slyším rozjařenýho Lukora: "jé, holka je to!" a někoho zpovzdálí: "nemá žádné poranění, tak odkud to teče?" M taky hned trefila smolkou všechny přítomné včetně personálu :-).
Byl to můj první bonding, je to možný, že jsem se o to dřív nechala ochudit?
S
úžasem jsem pozorovala, jak do minuty zrůžověla, poprvé se tiše a
zhluboka nadechla, otevřelo se pomalu jedno oko, druhé oko... ani
nemukla a pak se pomalu, ale s naprostou jistotou na předloktích začala
šplhat po mém břiše jako hotový dítě k prsu.
A ta vůně, úplně jiná než umytý mimino.
Pak už si toho moc nepamatuju, jen když ji po dvou hodinách u mě zvážili, šla jsem do vývratu :-).
... od té doby to bylo, jako když jsem si něco šlehla.
Snědla jsem nejlepší koprovku a byla nejšťastnější člověk, že je tahle story u konce (nebo spíš na začátku :-) ).
Následoval
maraton vizit a vyšetření, pláče hlady, nespaní, smršť zpráv na mobil,
na který jsem dodnes nebyla schopna odpovědět.
Exovala jsem velké rostlinné jogurty od Alpra a krabice rostlinných mlék, které mi dávali místo mléčných výrobků.
V
neděli byla pro mě první a pro všechny poslední půlhodinová povolená
návštěva před úplným zákazem, Luky mi přinesl sv. přijímání a mně se
konečně spustilo mléko (oproti holkám o dost dřív).
![]() |
| sváteční kalhoty od Karla... |
Sotva
jsme dorazili domů, těšila jsem se na vzduch, protože další den mělo už
pršet a já byla z přetopené porodnice natěšená na barevný listí.
Jenže
přišla sms z hudebky, že Anička byla v kontaktu s covid pozitivním a že
musí na PCR test, takže se s Lukorem otočili na patě a vyrazili zpátky
do nemocnice a na procházku jsme se vydaly jen my s Emčou.
Po chvíli bylo jasné, že jsem trochu přecenila síly, protože chybějící krev prostě chyběla a já měla problém doplazit se domů.
První týden to byla naprostá euforie, byla jsem nejvíc nafetovaná a z M úplně poprděná, musím si na to dávat s holkama pozor.
Jen
jsem seděla, zírala do žlutého listí za oknem, kojila a byla šťastná,
že nemusím nikam chodit a že už si můžu dělat všechno po svým. Luky měl
týden otcovské, tak jsme si užívali druhou mízu spolu :-).
Chodili
jsme jen na procházku a do kostela do kouta, byla jsem nadšená z toho,
že se zase můžu normálně a svobodně pohybovat, že mám zpátky svoje tělo a
k dispozici po dlouhé době zase celou skříň a ne jen jedny džíny,
elasťáky a pár mikin a triček. Vděčnost level 1 000...
Zase jsme poslouchali: Tak cooo, konečně kluk? A zkusíte ho ještě?
Už
se tomu směju, co ty lidi řeší. Naschvál chodíme ven v oblíbený modrý
mikině po Aničce i Emoušovi a bavíme se při tom zklamání, co nastane,
když řekneme rozzářeným sousedům, že to je další holka :-).
Jsem pako, co, ale mně to bylo fakt jedno.
Takhle máme další kopii holek (fotky už poznáváme a rozlišujeme jen podle data pořízení) a beru jako výzvu vychovat světu další ženu - já, donedávna poloviční chlap :-)!
![]() |
| Dušičky a my dvě za zdí :-) |
![]() |
| první mše |
![]() |
| první výlet do hradeckých lesů |
![]() |
| konečně to můžem všechno sundat :-) |
Druhý týden byl ve znamení samostudia s opět nemocnou Andulí a váhových bojů u pediatra (že mě to ještě napotřetí překvapuje, všechny holky nejdřív shodily a pak teprve přibraly, ale stejně zase proběhla kojicí "komise").
![]() |
| bohatství |
| |||||||||
| středeční děkovačka |
Pomalu se mi doplňujou krevní zásoby (s vitamínama to jde naštěstí rychle) a mizí černý kruhy pod očima.
Nafrčená jsem stále.
Nejen když vidím, co se děje v práci, jsem tolik vděčná...
Procházím se po lese s tou naší milovanou herkou proti vytuněným vozidlům za desetitisíce, který tlačí řidiči/ky přišpendlení k mobilu a tvářím se přiblble :-).
Vím, že bych neměla ještě říkat hop, ale s holkama už jsem v tuhle dobu ležela s ekzémem.
Teď normálně funguju.
Nemám poporodní deprese.
Dřív přišlo mléko.
M má čistou kůži.
Nemám ani odsávačku, ani potřeby na příkrmy, prostě všechno běží samo, M jako jediná přijala ortodontický dudlík, nic mi neuniká, mám čas na holky, stojím kde mám, dojímám se, jsem zalezlá v noře a hnízdím.
Asi za odměnu, poprvé vidím se vším všudy, jak to měli nebo mají ostatní.
(No, ono to vlastně není tak těžký, když jsme konečně doma a ne v provizoriu a mám luxus myčky, sušičky atd.)
Mám radost, že je nás zase víc (tři děti je pro mě minimální definice velké rodiny, kterou jsem si vždy přála, ale neodvažovala jsem se do toho sama od sebe jít) a kdyby to tak mělo být pokaždé, klidně bych porodní martyria ještě někdy absolvovala (ale nebudu se rouhat, cítím se požehnaná mezi ženami a nechci víc).
Možná sem šly všechny ty přímluvné modlitby a požehnání.
Říkám si, co když je teda nakonec lepší vydržet nějaký ten křivý pohled v porodnici a ustát zdánlivé komplikace a dostat bonusy než si zařídit vysněný porod podle svýho gusta, ale jen podle mojí vůle...?
Budu o tom rozvažovat.
*** Verze s více fotkami zase u mě.
pondělí 8. listopadu 2021
Tip na dárek: Kalendář linorytů Svaté ženy 2022 Kačky Klášterecké
O tom, jak jsem zase ke všemu přišla jak slepá k houslím a jak si poprvé v životě frčím na vlně endorfinů, určitě ještě napíšu, ale dnes tu mám příspěvek, který trochu hoří a určitě by mohl přijít některým z vás vhod jako předvánoční inspirace, která navíc ještě podpoří dobrou věc.
S Kačkou Kláštereckou, která psala blog Kacha (dnes otevřený na pozvánku), jsem se díky našim spřáteleným blogům seznámila i osobně a jsem pyšná, že se známe (zase díky, blogu!).
Před devíti měsíci jsme si začaly psát intenzivněji - zatímco já byla překvapená radostnou novinou, jí v tomhle období diagnostikovali rakovinu prsu.Začala dojíždět k Ranhojičovi a začaly jsme se i potkávat na setkáních modlitební skupiny, dalo by se říct, že jsme se doprovázely navzájem.
Některé její boží linoryty jsem tak mohla vidět ještě dřív, než vznikla myšlenka autorského kalendáře.
Prvního listopadu, na svátek Všech svatých, šla ona, bojovnice, na poslední kontrolu (jop!) a nás s MM pustili z porodnice. (Náhoda? Nemyslím si :-) :-) :-)...)
Já už mám své kalendáře zamluvené a jsem ráda, že můžu její kalendář Svaté ženy 2022 nabídnout dál.
Každou svatou ženu doprovází v kalendáři slovo z Písma a báseň Radovana Voříška.
Polovinu výtěžku z prodeje se Kačka rozhodla věnovat neziskové organizaci Bellis - mladé ženy s rakovinou prsu, která se zaměřuje na pomoc a podporu žen v produktivním věku, které procházejí léčbu spojenou s tímto nádorovým onemocněním.
sobota 30. října 2021
Byl jeden král...
... a ten měl tři dcery.
Ta poslední se k nám uráčila dorazit včera po 12 dnech v prodloužení :) a dostala jméno Markéta Marie ❤.
4 070 g živé váhy, 52 cm.
Tímto jsme získali nad tatíčkem králem definitivní převahu 😄 ...
pátek 22. října 2021
Nálada
![]() |
| od dětí... |
Tak kdyby nebylo vyčerpávajících pondělků a čtvrtků, kdy prosedím dopoledne v nemocnici a jsem nucena rádoby v klidu obhajovat svoje postoje před holkama po škole a tvrdohlavě odmítat už od 38 + 5 urychlování, když se vlastně nic špatnýho neděje a vše probíhá jak má (a podle mustru předchozích sveřepců)..., bylo tohle období fakt parádní, a jsem za něj nejen Tvorovi dost vděčná (beztak mažou někde na nebesích s Forrestem karty a smějou se nám, jak vyšilujem :-) ).
Konečně zažily úspěchy ve škole, když jim člověk věnuje trochu toho času, konečně se dost osamostatnily, doma hraní, dvě oslavy, vyváření/vypékání, tatínkovy včasný příchody z práce, dlouhý procházky v krásným počasí a dlouhý debaty, hraní deskovek, těšení holek (snad jim to nadšení vydrží) ... jo, dobrý to bylo.
V pondělí mi začne poslední "dovolený" týden a nátlak bude sílit, takže místo praktik jako při pomoci otelení krav jsem už požádala modlitební skupinu o výraznější podporu a Ranhojiče o recept na lektvar, kterej by to všechno mohl zvládnout šetrněji...
P.S. V rámci tvůrčího záchvatu jsem sepsala satirickej příspěvek s názvem Debilní kecy čekatelů na cizí porod (název není dehonestující, jen inspirovaný tímhle seriálem nebo tímhle videem), ale nakonec jsem ho schovala do šuplíku, aby nedošlo k nepochopení a dojmu, že si nevážím zájmu lidí, kteří na mě myslí :-).
Jestli se mi někdy podaří porodit, publikuju ho pro ty, co jedou v pelotonu za mnou a mají ještě čas :-).
sobota 16. října 2021
Den D
byl dnes.
Oproti předvčerejšku, kdy jsem si v panice dobalila tašku a pak vše ustalo, ticho po pěšině.
Ale jsme zvyklí, že naše děti mají na všechno dost času.
Tak kdyby tomu náhodou vadilo, že nemá připravenej bejvák (chtěli stavět až budeme pryč), jsme ho dodělali.
Tatínkovi dort a dárky k svátku předčasně předali, co kdyby to v pondělí nešlo, žejo.
Na dva dny navařili. A spali ...
A společný foto nakonec i zvládli, kdyby náhodou chtělo být dotčené :-) (to ale jen u mě).
Konec restů, konec hlášení.
Pekla jsem podle Katky.
čtvrtek 14. října 2021
8 !
Každej rok slavit narozeniny na Andreje... to jednoho otráví.
Ale od letoška nám to neva! :-)
Recept na dort jsem vzala odsud, měl
úspěch u celého osazenstva, po všech zdravých experimentech, kterými
jsem rodinu v poslední době častovala, ubrala jsem jen cukr.
Teď to
asi vypadá, že jen peču a vyrábím cukrovinky, ve skutečnosti teď hodně
experimentuju se slazením. Objevila jsem xylitol - zní to hrozně
chemicky, ale je to přírodní dřevný (březový) cukr s o 40 % nižší
energetickou hodnotou a pozitivním vlivem na zuby, erythritol zase sladí
úplně bez kalorií.
Neříkám, že to má člověk jíst neustále, ale
jednou za čas, když chce člověk dělat klasiku, se hodí mít
alternativu... lze koupit ve zdravé výživě.
Fotky u mě.
P.S.
Konečně se cítím trochu líp, jako že bych mohla snad i udýchat porod.
Stále 2 v 1.
Ale ani napotřetí jsem se nepoučila s pouštěním skutečnýho termínu porodu... tak příště :-).
sobota 9. října 2021
Všedně
Domácí škola, málotřídka v lazaretu.
Chytla jsem to od dětí, takže si teď neumím moc představit, že bych měla rodit (cca týden do startu).
Vstala jsem jen na volby, kroužkovala jsem prorodinné na kandidátce Spolu.
První provizorní foto padlo, ale to u mě.
sobota 2. října 2021
Churros oujé
Jak jsem v prvních měsících sladké nejedla vůbec, teď, když mi dochází dech, je mi každá energie dobrá.
V úterý jsme oslavili 14. výročí od svatby a oblíbený "čůros" si objednali s dětmi po večeři.
Protože se mi ale nechce za pár kousků smaženýho odpalovanýho těsta, kterých by děti spořádaly kopu, těžce platit, řekla jsem si, že je musím vyzkoušet doma.
Fakt na tom nic není a jako program pro Emču, která mi ve středu zůstala doma s horečkou (ale jinak jí nic není, takže kadence jejích otázek = 20/min.), ideál.
Recept na tuhle španělskou dobrotu jsem si poskládala z různých dostupných a hlavně podle toho, co jsem měla doma.
Tvar jsem poněkud nedodržela, ale nechtěla jsem spotřebovat moc oleje, tak jsem smažila v menším hrnci a tvary nechala poněkud "freestyle".
Foto provizorní, pardon, neměla jsem to srdce hledat a zprovozňovat foťák, příště vyměňáme :-).
CHURROS (smažené španělské koblížky z odpalovaného těsta s čokoládovou a karamelovou omáčkou).
Na těsto:
350 ml vody
lžička soli
kousek vanilkového lusku
65 g másla
300 g hladké mouky (měla jsem celozrnnou špaldovou, takže jsem výsledné těsto měla trochu tmavší)
4 menší vejce
Na obalení: krupicový cukr smíchaný se skořicí podle chuti
+ omáčky (já měla skleničku slanýho karamelu, který mi zbyl z pralinek, takže jsem ho jen nechala povolit a v druhé nádobce jen rozehřála oblíbenou čokoládu, ale karamelová omáčka se dá udělat i z karamelizovaného Salka rozředěného /rostlinným/ mlékem a čokoládová zase ze smetanou zředěné rozehřáté čokolády)
Odpalovaného těsta není třeba se bát, stačí krátce svařit vodu se solí a s máslem a semínky z vanilky (lusk se může nechat vyvařit nebo ho hodit do cukru a vytvořit si tak vanilkový) a po vypnutí plotny postupně vmíchat prosátou mouku - ke konci to jde ztuha, to je ale normální a v pořádku.
Těsto je potřeba nechat úplně vychladnout, mezitím si můžeme připravit třeba omáčky a olej na smažení (vysokou vrstvu, všude se píše litr oleje, ale já použila menší hrnec a oleje něco přes půllitr, stačilo).
Do vychladlého těsta se rozklepnou vejce a mixérem zašlehají.
Těsto jsem naplnila do cukrářského sáčku s ostrou hvězdicovitou špičkou.
Část nastříkaných tyčinek jsem dala péct do vyhřáté trouby (vyhřála jsem na 200 °C a pak stáhla teplotu na 180) na vymaštěném pečicím papíře (pokud máte olej ve spreji, postříkejte tyčinky i shora) postříkanou studenou vodou. Foto jsem nestihla, ale mně moc chutnala i tahle light verze. Něco přes polovinu těsta jsem usmažila. Do horkého oleje (asi jako na vdolky) jsem sáčkem stříkala "něcojakotyčinky" (jak to zrovna vyšlo), které jsem vždy odstřihla obyčejnými nůžkami (pozor na opařeniny). Smažila jsem po několika kouscích po obou stranách (jde to dost rychle), vylovila je děrovanou naběračkou a nechala krátce okapat na ubrousku - ale opravdu jen krátce, protože odpalované těsto moc tuk nenasává a když se nechá na ubrousku moc dlouho, už se na tyčinkách neudrží cukr se skořicí, ve kterým pak churros obalujeme.
Namáčíme nejlíp ještě teplé v omáčkách a užíváme si slast :-).



































