pondělí 16. listopadu 2020

Martin nepřijel

... ale rohlíčky byly, z posledních sil :-).
Teda spíš obálkotaštičky, aby se tam vešlo hodně povidel :-).
Nikdy se mi je nepodařilo vyfotit, protože se hned snědly, takže jediná fotka je tento prototyp, než jsem recept poslala školním dětem.
400 g špaldové (dala jsem napůl s celozrnnou, ale příště zkusím udělat z žitné chlebové, abychom měli lepší svědomí), podle chuti práškový cukr (třtinový), dvousetgramová kostka másla (nastrouhaného a následně změklého) a malý kelímek kysané smetany (vyzkouším i kokosový jogurt). Těsto rozdělit na dvě části, každou z nich vyválet do tvaru kruhu, rozdělit na osminy a zabalit velkou vrchovatou lžičku povidel nebo ochuceného tvarohu (strouhaných jablek/máku/strouhaných ořechů/marmelády...), upéct.
Můžete je samozřejmě taky rozkrájet na více kousků a udělat něco, co bude více připomínat rohlíček :-).







Je fakt, že tohle období je po pracovní stránce šílený, ale má i své výhody.
Taková ta jednotvárnost dní začala bejt na jednu stranu i trochu uklidňujicí, žádný davy, žádnej spěch na schůzky (pozdě), každej nádech v lese vzácnej.
Jediný, na co jsem si zatím nezvykla, je zimní čas.
Ale aspoň byla cesta pro vodu (potmě) ke studánce v Dřízně trochu dobrodružná.

Moc mi pomohl tenhle čtecí plán - a vůbec, celá ta apka je dobrá, používám na mobilu. 

Různě dlouhé čtecí plány si člověk může vybrat podle potřeby (podle emocí nebo podle situací, ve kterých se zrovna nachází, např. Odpuštění, Starosti, Neklid, Bitevní pole v naší mysli, Návyky, Naděje Vánoc, Udělat si čas na odpočinek, Vneste do svého manželství duchovní vášeň, Boží zbroj, ... atd.). 

Kromě upozornění na úryvek na daný den (a že často sedne jak ..... na hrnec) si lze nastavit upozornění i na vybraný plán. Ten se skládá ze zamyšlení na daný den a úryvku, takže zabere cca 5 minut denně, ale vážně umí povzbudit.


 Když se ještě poštěstí občas se vyskytnout ve správnou dobu na správným místě... :-)

P.S. Jedenáct měsíců do voleb! :-)

sobota 31. října 2020

Překonala jsem ...

- rozčarování nad informační válkou nejen na sítích
- totální únavu a vyčerpání z dosavadní distanční výuky (4 online hodiny denně s kontrolou ostatních místností + přípravy + zpětná vazba + komunikace s rodiči, vedením a porady = záda a oči v háji)
- pocit, kterej ve mně přetrvával asi 3 roky, že knihu je určitě úplně zbytečný psát

Stihla jsem ...
- v pátek 22.10. večer úplně hotová zaklapnout přípravy na příští týden a jít na mši
- v sobotu sezonní práce před zimou na chalupě, posbírat padaná jablka a postupně je doma hezky růčo moštovat
- hezky se ztratit v hradeckých lesích
- vyrazit s rodinou na malou pouť přes vylidněný podzimní Orličky do Neratova, kde jsem načerpala všeho do zásoby
- mít radost z nečekaně rozjetýho kamarádova prodeje jeho nádherných kytek po zákazu trhů
- navštívit rodinné hroby, kamarádku 1 a kamarádku 2 s převazem po operaci
- výlet na Les Království
- hecnout se, napsat první část knihy a zapálit se pro další psaní
- vyměnit struny na kytaře a zase na ni hrát
- odpočinout si, vyspat se a mít čas na modlitbu a muže

Tím, že nemusím chodit do města, si užívám po dlouhý době dosyta podzimu bez předčasných vánočních výzdob a halloweenských kýčů.

Loni touhle dobou jsem zkoušela, jaký to je vysílat ze skály v poušti do ticha a hvězdnýho nebe.
Dnes prožívám neméně napínavý vnitřní dobrodružný příběhy.

Ale narovinu přiznávám, že bez modlitby a bez přírody (přesně v tomhle pořadí) bych byla v pr--li...



























pondělí 12. října 2020

Sedum!

  ... poslední dobou mám pocit, že je to u mě dost Ora et labora a i když bych neměnila, pár hodin v lese a Emčina oslava narozek byla příjemná změna.



našli jsme houby

Objednávka byla jasná. Připomíná to Jak pejsek s kočičkou ...

Odříkanýho chleba největší kus.


Pralinky hand made by Anna.

Na zatím poslední včerejší hromadný mši mi bylo divný, proč Vojta pouští hudbu z repráků... nejdřív jsem si říkala, že asi neměl kdo hrát. Pak jsem si všimla, že nikdo nezpívá (kromě mě, ehm) a došlo mi, že je zákaz.

Normálně by mě tahle písnička asi nechala chladnou, ale po přijímání, jak tam tak všichni tiše seděli, mě to všechno nějak dostalo... jako na jak dlouho se asi neuvidíme...

... hoříš tiše v hliněné
míse srdce
kamenné...

Tak ať vám nezhasne.
Více fotek u mě .

neděle 4. října 2020

Celožitně II. aneb Žitný štrúdl + Náhrada těstovin


bez štrúdlu si neumím pečení představit, tento je zcela v souladu s dietou pro zdravá střeva 
 (cukr pro hezké foto :-) ):   
 
ŽITNÝ ŠTRÚDL
Na 4 nohavice:

500 g žitné chlebové mouky
1 velké vejce
2 kelímky kysaného kokosového jogurtu PlantOn z Lidlu (to mi to svědomí trochu kazí kvůli množství obalů, proč nedělají aspoň jen potištěný kelímek bez papíru a také možnost většího balení?)

Prohníst, nechat chvilku odpočinout, rozválet podsypané moukou, naplnit jablky se skořicí, rozinkami a ořechy jak jste zvyklí, smotat, upéct, hotovo dvacet.

Od té doby, co jsme sledovali Peče celá země hlavně kvůli Petře (Bududubí), se mi posunula mentální hranice, jakože cukr je dobrý a zdravý (což někdy je)... a přestože občas neodolám a upeču něco normálního, po tomhle se prostě cítím líp, i když to není tak dobroučký.

------------------------------------------------------------------------------------------------------



Zbožňuju čerstvý těstoviny, ale pokud omezujeme pšenici a nechceme jíst pořád rejžový všechno (k žitným atd. jsme se ještě neprojedli), dáme si občas tyto z hrachové a cizrnové mouky.
Nově se dají sehnat i z červené čočky.
Prodávají v Lidlu - no semolina to není, ale dá se to a v těstovinovým salátu se to celkem ztratí :-).

úterý 29. září 2020

Výroční


Díky především Jemu (i jemu) za to, že už 13/16 let léčí každý moje bebí, nejen v hemisféře levý... :-)

úterý 8. září 2020

Poslední

nadechnutí před začátkem jízdy.
Vysočina, Volmanec.

***

Prosadila jsem si v rámci projektů jarmark pro Mary´s Meals a až teď zjišťuju, kolik toho mám.
Přestěhovali jsme se na hlavní budovu (samotný stěhování bych nejradši vytěsnila), mým čtvrťákům přibyly další hodiny a s těmi od SV je to už vražedný, taky uvádím holčinu po škole (to už jsem asi stará :-) ), do toho doma prvňák...
Připadám si (už takhle brzy) jak na hodně rychle jedoucím kolotoči, ze kterýho se zoufale snažím nevypadnout, jen ... nevím jak dlouho se dá tohle tempo udržet.
No, snad si to brzy sedne a naučíme se to.

Tak jsem si aspoň udělala relaxační koutek ve třídě... budu se tam utíkat vždycky, když skončím :-)!

 

Osobní fotky a pár obrázků z velkýho dne Emičky zase u mě.
Tímhle příspěvkem jsem se dostala konečně do současnosti :-).