čtvrtek 27. února 2014

Dokrmování (náhrada UM) v prvních 4 měsících


Zasloužilé matky si asi dnes moc nepočtou, ale slíbila jsem zapsat zkušenost s dokrmováním bez umělého mléka během prvních 4 měsíců a zkušenosti s prvními příkrmy (ty někdy příště).
Nechci psát o tom, zda ne/dokrmovat děti po odstavení umělým mlékem, to je na pocitu každé mámy a každý to má jinak.
Já osobně jsem po zkušenosti s prvorozenou, která po odstavení v deseti měsících šíleně zvracela po vyzkoušení jakékoli značky hypoalergenního mléka druhorozené UM ani nezkoušela podat.
Složení mlék jsou velmi podobná a nevzbudila ve mně moc důvěry, kvůli ekzému, alergii a astma v rodinné anamnéze jsem se je prostě rozhodla vynechat (ale přiznám se, že ani kdyby tyhle problémy v anamnéze nebyly, asi bych je vynechala stejně. Nevím, jestli to je náhoda, ale v mým soukromým pozorování okolí byla nemocnost dětí (rýma, zahlenění, vyrážky) pokračujících hned po ukončení kojení na umělém mléku a předčasně na mléčných výrobcích o dost větší než u nás bez mléka, po vynechání mléka a výrobků z něj u nich nastalo zlepšení).
Nejvíc otázek bylo na to, jestli po odstavení dítěti bez mléčné stravy něco nechybí, bílkoviny nebo vápník, ale pokud se dítě stravuje jak má, všechny potřebné živiny získá z přirozené stravy.

Velmi malá miminka samozřejmě bez umělé stravy být nemohou, pokud matka ze zdravotních důvodů nekojí, ale dokrmování je možné i bez ní.
Rýžový odvar k dokrmování miminka během prvních měsíců jako alternativu k umělému mléku mi poradila MUDr. Judita Hofhanzlová , která má s touto problematikou bohaté zkušenosti.
(Pozn. Ač si MUDr. Hofhanzlové jako člověka hlubce vážím a obdivuji její publikace v oblasti výživy miminek i atopiků, považuji za důležité zde uvést, že jsem se po 15 letech rozhodla definitivně skončit s léčebnými experimenty v oblasti homeopatie, autopatie a dalších podobných směrů
MUDr. Hofhanzlovou cituji pouze ve spojení s výživou, od homeopatie a dalších metod propagovaných paní doktorkou se zcela jednoznačně z mnoha důvodistancuji.
Kompletní důvody mohu uvést soukromě.)
Ale zpět k jídlu: 
Obilné odvary (zejména z rýže a po ukončeném 4. měsíci i z jáhel) se podávaly dětem odnepaměti a mohou se podávat už od prvního měsíce, pokud matka také současně kojí.
Podmínka je, že většina stravy musí být mateřské mléko, aby dítě netrpělo nedostatkem vitamínů, zejména vitamínu C.
Rýžový odvar se podává jako dokrm, když dítěti mateřské mléko nestačí, ale i jako první pomoc při průjmech miminek.
Já jsem ze zdravotních důvodů nahradila dočasně rýžovým odvarem dvě kojení ze šesti denně.

Rýžový odvar 
vydrží uchovaný v lednici 48 hodin, takže jsem ho na dva dny dopředu při dvou dávkách denně vařila takto (pokud si miminko na odvar teprve zvyká, dejte poloviční dávku):
1 hrnek (čtvrtlitrový) směsi sladké rýže a rýže natural nejlépe v biokvalitě (lze koupit ve zdravé výživě) jsem namočila přes noc (na 12 hodin) do 2 litrů vody. Tu jsem ráno slila, a propláchnutou rýži jsem zalila novými dvěma litry vody (kojenecké nebo aspoň filtrované). Přivedla jsem k varu a v nezakrytém hrnci jsem s občasným zamícháním (aby se rýže nepřichytla) vařila na mírném ohni dvě hodiny. Po dvou hodinách je rýže rozvařená na kaši a odvar se přecedí přes jemné sítko do uzavíratelné nádoby. Získaný "šlem" je zejména po vychladnutí gelové konzistence, proto je třeba ho miminku do lahve naředit převařenou vodou. Poměr je třeba vyzkoušet, nám třeba nejvíc vyhovovalo ředění 50 ml odvaru a 150 až 200 ml vody, jak kdy. Zpočátku jsem do něj přidávala i mateřské mléko, aby Ema odvar snadněji přijala. Roli v přijetí odvaru miminkem hraje také vhodná láhev a savička. Naprosto jsem neuspěla se značkovými antikolikovými lahvemi, vystřídala jsem spoustu saviček a když už jsem byla v koncích, nekonec Ema vzala obyčejnou láhev s obyčejným dudlíkem, kterou mi kdysi daly děti ve škole, když jsem odcházela na mateřskou (a netušila jsem, že ji opravdu využiju :-) ). Na přisávání k prsu tahle savička neměla vliv, ani u Aničky, ani u Emky, ale samozřejmě je to individuální. Každé dítě má taky jiné požadavky, co se týče teploty obsahu lahve. Zatímco pro Aničku bylo všechno moc horké, Ema má pravděpodobně po mně "plechovou hubu" a vlažný odvar ji moc nepotěšil.
Protože rýžový odvar má protiprůjmový efekt, může se stát, že dítě přestane dělat velkou potřebu. Pravděpodobně z toho důvodu mi ho Ema po týdnu jedení začala odvar odmítat, takže bych ho z vlastní zkušenosti nedoporučila ve větším množství k pravidelnému jídlu, ale pokud ho miminko bezproblémově přijímá, není důvod se bát ho podávat pravidelně.

4 komentáře:

 1. Odpovědi
  1. njn...;-) Tys to dočetla až tam, jo? Hmmmm .... doobrý! (tlesk - tlesk) ;-)

   Vymazat
 2. Já bych moc nemocnost a umělé mléko nedávala dohromady - je tam víc proměnných. Ájule byla kojená jen 2 měsíce vzhledem k nasazení kortikoidů a řekla bych, že je na tom ve 2,5 letech úplně stejně jako ostatní děti - ne-li lépe. Myslím si, že je spousta věcí dána i otužováním, pobytem venku, stravou atd. Už přes 2 roky plaveme a můžu říct, že na lekcích chybíme výrazně méně než i plně kojené děti...Markéta

  OdpovědětVymazat
 3. jasně, takhle přímo jsem to nemyslela, první odstavec byl ještě k Ance (té starší) a jejímu bezmléčnému období, což byla jiná situace. Myslela jsem jakýkoli mléko a výrobky z něj po skončení kojení, až po přechodu na normální stravu (je jasné, že dvouměsíční miminko bez mléka být nemůže). Jak říkám, šlo jen o moje soukromý pozorování, šlo o časté zahlenění a rýmy (u dětí v daleko lepší "kondici" a po vynechání mléka se hned zlepšily) a souvislost mezi zahleňováním a konzumací mléčných výrobků je dokázaná, i když je každý dítě jiný a s těmi více proměnnými máš/te pravdu. Áňa byla bez mléka skoro do dvou let a pak jen po malých dávkách a dost omezeně začala s přirozenýma mléčnýma výrobkama (bílý jogurt, tvaroh, sýr) a dobrý, dost kamarádek, který mlíko pro děti odmalička neřešily a dávaly, ho dodatečně vysazovaly. A to nemluvím o alergiích a ekzému, kvůli kterým to hlavně píšu, ale to už je spíš na knihu od Dr. Hofhanzlové. Jen jsem slíbila popsat alternativu a zkušenosti s ní. Ale díky za upozornění, až se vyspím, nějak to v článku upřesním ;-)...

  OdpovědětVymazat