sobota 31. prosince 2022
"Královský" růženec
Zdroj fotky zde . |
Ne vždy jsem byla schopna chápat jeho osobnost, myšlenky a úlohu v církvi.
Teď myslím, že bude chybět.
Zrovna včera jsem četla, jaký to byl nejdřív reformátor a pak... většinou i my dospějeme k tomu, že novější neznamená vždy lepší...
♥
Jak už jsem psala dříve, v naší modlitební skupině se modlíme kromě radostných, světla, bolestných a slavných tajemství i tajemství tzv. "Královského" růžence.
Přezdívku "Královský" jsme si odvodili od tajemství prvního desátku (který vládne jako Král), ale růženec je ve starých německojazyčných kancionálech (Gotteslob, 1975) nazvaný jako Útěšný a řazený původně jako čtvrtý. Do řady později zapadl růženec Světla (Jana Pavla II.) a z Útěšného se v novém vydání stal pátý (Gotteslob, 2013).
Když jsme se po vyvstání otázek společně se "služebně staršími" spolumodlitebníky pídili po jeho původu a spojitosti s osobou zemřelého emeritního papeže, kterému původ růžence už tak nějak automaticky přisuzujeme, ukázalo se, že vlastně nevíme, zda tento růženec připisujeme Benediktovi oprávněně.
Každopádně vzhledem k tomu, že se podle některých článků (které četl "náš" seminarista studující v zahraničí) tvorby nového kancionálu (Gotteslob, 2013) zúčastnilo přes 250 lidí a specialistů z několika zemí (Německa, Rakouska a Bozen-Brixen), není jisté, zda se původu vůbec lze dopátrat.
Je to možné, ale rozhodně ne jisté (ostatně v tomto kancionálu není uvedený jako autor růžence Světla ani Jan Pavel II.).
(Gotteslob, 2013 - foto P. J. Keller) |
(Gotteslob, 2013 - foto P. J. Keller) |
Omlouvám se (Leti, Bětu) za případnou mystifikaci, další objevy kdyžtak doplním.
Každopádně okolnosti vzniku Útěšnému růženci na síle neubírají :-), určitě ho sestavil někdo významný (kardinál?) z německy mluvících zemí :-)...
Však zkuste a uvidíte:
Tajemství Útěšného ("královského") růžence:
Ježíš,
- který vládne jako Král
- který žije a působí ve své církvi
- který přijde ve slávě
- který přijde soudit živé i mrtvé
- který všechno dokončí
♥
sobota 24. prosince 2022
Přání z našeho chlíva
Uff, na poslední chvíli, ale stihli jsme to.
Slunce svítí do oken, je to tu, tak srdečný pozdravy z naší judeschule a pokojný svátky! ♥
MIRMIRMIR
úterý 20. prosince 2022
Advent v obrazech
středa 14. prosince 2022
Na cesty: Müssli tyčky naslano
Dobrej objev, když jste na cestách, potřebujete něco výživného, málo místa zabírajícího, dobře se chroustajícího :-) a přitom nechcete bejt závislí na rychlým občerstvení a prasit :-).
Recept odsud.
Jarní závitky
Jaro je sice ještě daleko, ale to nic nemění na tom, že na tyhle závitky máme všichni chuť skoro kdykoli :-).
Asijskou kuchyni můžem, ale venku si ji už skoro nedáváme, sushi i závitky dělám doma a zdaleka ne jen kvůli finanční stránce věci :-).
Máme rádi i teplou verzi závitků (plněnou krůtím mletým masem, rýžovými nudlemi a zeleninou) "smaženou" v troubě, ale ty nedělám tak často.
Rýžový papír se dá sehnat skoro v každé večerce a ostatní ingredience máme většinou pořád doma, takže se dají umotat i návštěvě.
Myslím, že z fotek je postup více než patrný, tak jen pro pořádek:
Uvařím podle návodu v osolené vodě rýžové slabé nudle (polévkové nebo ty na smažení).
Opeču si zprudka na pánvi kuřecí prso/krůtí plátek a podélně rozříznuté marinované tofu (nebo jen jedno z toho a nebo taky nic, množství podle počtu strávníků a jejich preferencí), osolím a opepřím. Nechám vychladnout. Pokud chcete být světoví, osmažte krevety :-).
Krájím, dlouho a všechno: mrkev na julienne nudličky (mám na to takovou speca škrabku), jarní cibulku na dlouhé tenké proužky, okurku zbavenou hodně vodnatých částí na stejně dlouhé tenké proužky, ledový salát na nudličky, po vychladnutí i maso a tofu.
Hodně muziky udělají v závitcích klíčky (ředkvička a vojtěška alfalfa), na fotce není naklíčené mungo, ale taky je v nich skvělé.
Děti nemají rády specifickou chuť čerstvého koriandru, ale pro mě to je naprosto klíčová ingredience, bez které by pro mě nemělo cenu závitky motat, ten opláchnu.
Kupuju ho na Scuku (prodejce Rybí zahrada - je kvalitní a vydrží v lednici docela dlouho narozdíl od marketovýho v květináči, kterej mi hyne už 2. den).
Rýžový papír navlhčím z obou stran pod tekoucí studenou vodou a položím ho na prkénko, je třeba pracovat rychle, než se začne lepit. Než změkne, do středu papíru rychle položím hromádku rýžových nudlí a ingredience podle preferencí každého strávníka (je dobré na dno do středu nad nudle - na obrázku je to v místech pod ledovým salátem- položit nějaké pevnější potraviny, třeba pruhy okurky nebo masa, aby se vše dobře balilo), zeleninu ještě osolím a opepřím solí a pepřem z mlýnku a závitek zabalím jako na obrázku - tedy nejdřív ohnu levou a pravou stranu přes náplň, potom přes ně spodní, prstama se zaseknu o pevné součásti a závitek co nejpevněji zabalím.
Vypadá to složitě, ale když najdete "akorát" fázi změknutí rýžového papíru, kdy už je měkký, ale ještě se nelepí na podložku, jde to samo. Můžete navlhčený papír zpočátku položit třeba na utěrku, ale pozor, aby nepouštěla chlupy.
Závitky podávám s oblíbenou omáčkou, někdo má rád sladkopálivou chilli omáčku, já obyčejnou dvousložkovou sojovou tamari omáčku, ale když závitky dobře ochutíte, žádnou další slanost už nepotřebujete.
sobota 10. prosince 2022
Vyšlo to! Kukroví šugrfrí, lepekfrí
Tohle byl hokus pokus na víkend a jsou dobré prostě jen tak přirozeně, tak všichni nakonec chtějí dvojitou várku i na Vánoce.
MRKVOVÉ ŠÁTEČKY
Těsto:
200 g změklého nastrouhaného másla nebo Alsany
300 g najemno nastrouhané mrkve (ty moje šátečky mají zvláštní barvu, protože jsem použila různobarevnou mrkev)
320 g pohankové hladké mouky
špetka soli
+ mouka na podsypání (používám žitnou chlebovou, protože je jemná jako hladká a žitný lepek nám neva, ale pokud jste úplně bezlepkoví, podsypte pohankovou)
+ povidla (nebo jiná náplň, myslím, že budou dobré i naslano)
Ze surovin vypracuju těsto a hnětu ho, až je hladké.
Těsto za podsypávání vyválím na tenkou placku a hrnkem vykrajuju kolečka.
Doprostřed dám pěknou lžičku povidel (Aničce hrušková - Odvařená hruška, jsou krásně hustá a měla jsem i zbytek švestkových, ta jsou výborná a ostřejší, ale pokud jsou moc řídká, můžou z šátečků vytéct).
Když jsem tyhle šátečky dělala ze špaldové mouky, vytékaly víc, tato pohanková verze je pevnější.
Kolečka přehnu napůl a můžu je utěsnit vidličkou, mám na to ale šikovné plastové udělátko, se kterým to jde raz dva.
Šátečky upeču na 180 °C dozlatova.
Mňam.
pátek 9. prosince 2022
Slaný jahelný koláč
pondělí 5. prosince 2022
jakože Karboše
... co se u nich doma ptali, z jakýho to je masa, přitom jsou pohankové se zeleninou.
Na kváskovým chlebu jsou fakt silně jedlé, jí je i vytipa Emouš a pro Lukora jsou jedním z nejoblíbenějších zdravojídel (i když on si je dá pěkně s hořčicí a okurčičkou :-) :-) ).
Asi budu jediná, co tu nejede Vánoce, ale tenhle recept jsem slíbila před dávnými věky a sliby se maj plnit nejen o Vánocích :-).
Běžně vařím pohanku "do sypka" jako rýži, ale tady ji můžete hodit rovnou do vody a ihned ji uvařit, když bude mazlavá, vůbec to neva, naopak.
Potřebovat budete (na dva plechy):
- půl balíčku pohanky kroupy (půlkilový mechanicky loupané pohanky, termicky loupaná je cítit)
- cca půl kila očištěné a nastrouhané/nakrájené zeleniny (většinou co dům dal, namíchám mrkev, čínské zelí, jarní cibulku, dýni, ale je to asi na vás, co máte rádi)
- 1 vejce
- sůl, pepř, kmín, sladká paprika, sušený česnek a majoránka podle chuti
- trochu strouhaného ovčího sýra (stačí 50 g, záleží na použitém druhu, parmazánový typ je slanější, takže je potřeba s tím počítat při ochucování)
- chia semínka nebo jakákoli oblíbená semínka na zahuštění, zvláště když nedáváte vejce
- pohanková mouka na zahuštění (2-3 lžíce, pokud vám nevadí lepek, klidně použijte i jinou mouku)
- rýžová/jáhlová, příp. jiná instantní kaše použitá místo strouhanky na obalení
- pečicí papír a olej na restování a na vymaštění plechu
Postup:
Veškerý úspěch tkví v průběžném ochucování všech komponěntů :-).
Propláchnutou pohanku zaliju v hrnci minimálně dvojnásobkem (ale klidně i trojnásobkem) vroucí vody a v ochucené vodě ji uvařím doměkka, což trvá cca 15 -20 minut.
Vodu ochucuju solí, cibulovou solí, sušeným česnekem, nešetřím.
Uvařenou pohanku scedím a nechám důkladně vykapat na sítu.
Mezitím si na oleji osmahnu nastrouhanou a pokrájenou zeleninu, kterou taky osolím, ochutím pepřem, paprikou, suš. česnekem a nechám změknout a vychladnout.
Okapanou pohanku i vychladlou zeleninu dám do mísy, přidám kmín, majoránku (hodně) a případně ještě znovu to samé koření, stále ochutnávám. Dále semínka, vejce, strouhaný sýr, zamíchám a zahustím pohankovou moukou, případně ještě semínky (ta nabobtnají).
S výslednou hmotou by se mělo dát dobře pracovat.
Do mísy si připravím instantní kaši na obalování, předehřeju si troubu (klidně i na 200 °C), a plech vyložím pečicím papírem, který naolejuju.
Navlhčenou rukou z hmoty nabírám množství asi o velikosti pingpongového míčku, splácnu mezi dlaněmi a obalím v instantní kaši, kladu na plech. Buď silnější placky jako karbanátky nebo tenké placky, když je chci křupavější, rodina má radši křupavější :-).
Na závěr pocákám olejem placičky zvrchu a dám zprudka péct do trouby, v průběhu pečení obrátím a dopeču na horkovzduch.
Podávám na chlebu na cesty jako karbanátky nebo je jíme i samotné se salátem.
P.S. Novinky soukromějšího charakteru dávám k sobě.
neděle 27. listopadu 2022
Starý dobrý zajetý a osvědčený
Tiskátka z brambor po letech zase v akci.
Moje oblíbený barvy a můj oblíbenej starej dobrej vzor, naposled jsem na to měla čas na minulé mateřské... ♥
Jak uklidňující!
neděle 20. listopadu 2022
Maminčin skvělý (bezlepkový) nok? Knedlik! Dýňový.
Objev roku, tohleto, dělám fakt často, vděčné jídlo.
Jak nesnáším tvorbu jakýchkoli knedlíků kromě chlupatých a delší práci s jakýmkoli těstem, tohle je blesková, příjemná práce s modelínou a po ní odměna v podobě sametových dýňových nočíčků.
Nebo knedlíčků :-).
Ty pak podávám jako samostatné bezmasé jídlo nebo se zelím jako přílohu k pečenému kuřeti/krůtě/rybě/tofu (vyberte fázi, ve které se zrovna nacházíte :-) ).
Pro nás zázrak, že nepotkaly brambory ani pšenici, chutnají podobně jako bramborové, plus ten podzim, co na vás dýchne...!
Recept odsud , jen jsem doplnila gramáže.
Je to fakt rychlovka, když si předem upečete dýni na pyré - to si můžete udělat předem i ve větším množství a zamrazit, chuť nerozeznatelná. Nebo se dají zamrazit hotové knedlíčky těsně před uvařením, ale to jsem nezkoušela.
BEZLEPKOVÉ DÝŇOVÉ NOKY
Na 4 porce:
1 střední dýně hokkaido (= cca 2 hrnky pyré z upečené dýně, které jsem poprvé raději odvážila - bylo to cca 400 g)
1 hrnek směsi pohankové a rýžové mouky 3:1 - 3/4 hrnku pohankové a 1/4 hrnku rýžové (poprvé odváženo dohromady na 280 g, aby se to dobře počítalo, tak jsem dala 200 g pohankové a 80 g rýžové mouky) - dělala jsem je už mnohokrát v různých poměrech a vždy vyšly skvěle, takže se toho nebojte, prostě větší část pohanková, zbytek rýžová
sůl, pepř, případně muškátový oříšek
na dokončení
bylinky podle chuti (rozmarýn, šalvěj), rukola nebo špenát, olivový olej, hobliny oblíbeného sýra, případně koření
Postup:
Dýni jsem rozpůlila, vydlabala semínka, potřela olejem, posolila a pekla na 180 °C asi půl hodiny.Po vychladnutí jsem vydlabala do mísy dužinu, kterou jsem rozmašírovala vidličkou a slupky vyhodila.
Přidala jsem sůl, obě mouky a uhnětla těsto. Pokud se lepí, přidejte mouku tak, aby se s těstem dalo pracovat asi jako s modelínou.
Těsto jsem rozdělila na 4 stejné díly, z každého vyválela hada (viz foto), nožem nakrájela knedlíčky a ty trochu zmáčkla vidličkou.
Noky jsem vsypala do vroucí osolené vody (velký hrnec se hodí) a vařila, dokud nevyplavaly na hladinu. Je dobré jeden nok ochutnat, než vytáhnem všechny.
Hotové noky podávám buď jako přílohu všude tam, kam nemůžou přijít bramborové knedlíky :-), vynikající jsou ale i jako samostatné jídlo, prohřáté na pánvi na troše olivového oleje s šalvějí nebo rozmarýnem, s rukolou nebo mladým špenátem, případně můžeme dosolit, dokořenit, posypat trochou oblíbeného sýra.
pátek 11. listopadu 2022
Znovu a lépe: Co, kde a jak (ne)nakupovat a vařit při změně stravy (aktualizace)
Koukám, že se změnou stravy (a celkově návštěvami u Ranhojiče) jsme začali už před skoro sedmi lety!
STRAVA
- brambory
- uzeniny a vše, co prošlo procesem uzení
- hovězí a králičí maso (kvůli obsahu močoviny), vepřové jen velmi omezeně
- vše, co obsahuje sóju (po několika měsících nám bylo dovoleno občas s rozumem tofu, jinak smíme používat miso pastu a kvalitní sojovou tamari omáčku. Tempeh je braný jako "plíseň".)
- tropické ovoce včetně banánu (jen jednou za měsíc avokádo kvůli zdravým tukům) a veškeré
tropické oříšky (hlavně buráky)
- vše, co obsahuje umělé a ztužené tuky + rama, flora, perla... - s výjimkou listového těsta 1x týdně (v Bille mají i tmavé, ale já už stejně jedu do těst všude žito) a s výjimkou tuku Alsan Bio (prodává zdravá výživa, chutná jako máslo)
- rajčata a vše z nich (protože kromě častých alergií obsahují solanin v méně dozrálých plodech a slupky jsou nestravitelné)
- majonéza, kečup, hořčice a dochucovadla (kromě kvalitní sojové omáčky - Tamari bez přídatných chemikálií, přírodně ochucené oleje smíme)
- káva, kakao
- ovocné čaje
- alkohol
- Z důvodu poškození moří po havárii jaderné elektrárny Fukushima dočasně vypustit jinak velmi zdravé mořské řasy z Japonska.
Má se (ideálně) jíst:
- luštěniny (různé druhy čočky a fazolí, cizrna je individuální, bývá alergen. Obecně jsou lepší druhy čočky a fazolí bez zabarvení - bílé fazole, obyčejná čočka)
- ovoce a zelenina (naše), jednou za čas avokádo
- sladkovodní ryby (naše ryby - kapr, pstruh, siven, candát, amur, sumec, pstruh lososovitý/lososa spíše ne nebo jen velmi omezeně)), kuřecí a krůtí (nejlépe krocaní) maso, jednou měsíčně i vepřové (to je individuální)
- žitné, nejlépe kváskové pečivo
- různé druhy rýže, rýžové těstoviny a nudle, žitné a luštěninové těstoviny, pohanka, jáhly bez omezení (individuálně a s velkým omezením špalda včetně mouky, bulgur a jiné výrobky z pšenice, polenta a kukuřice obecně....)
- omezeně vejce - já třeba více bílek, Anička zase spíš žloutek, to je u každého individuální
- čerstvé máslo u dětí (dospělí spíše Alsanu), za studena lisované oleje, občas kokosový olej
- obilná mléka - hlavně ovesné, rýžové, pohankové
- mandle, slunečnicová, dýňová, lněná, seznamová, chia semena většinou smí všichni, vlašské a lískové ořechy individuálně
- kysané zelí 1x týdně
- ovocné a zeleninové šťávy s omezením u ekzémů (a ne dohromady, ovoce a zeleninu jíst a pít vždy zvlášť)
- Šmakoun/Shmaky podle intolerance na součásti vajec, protože je vyroben z bílků (slovenská verze nám chutná víc), náhražky masa jako Robi, Seitan podle alergie na pšenici.
Otázka vajec (žloutek x bílek), masa (jaké a jak často), pšenice, typu mléčných výrobků a ořechů je z hlediska potravinových alergií velmi individuální a různě se během diety mění, takže tu jen popisuju, co jíme, nikomu nic konkrétního nedoporučuju.
Zpočátku jsme mohly s Andulí až 6 x týdně sladkovodní ryby (ne mořský), 2 x týdně krocana z dobrého zdroje, jen 2 x měsíčně kuřecí a 1x měsíčně vepřový, po roce už bylo vše jinak: ryba 2-3 x týdně, krocan 2 x týdně, kuře 1x týdně, vepř 1x měsíčně).
Dieta by se měla držet 9 měsíců (z vlastní předchozí zkušenosti můžu říct, že porušováním se prodlužuje).
Strava ale není všechno, v našem případě ji doplňuje pravidelný pití určených bylinných čajů v určitý čas, doplnění vitamínů a minerálů, v případě ekzému občas bylinné masti (osvědčila se liliová, pakmínová, slézová, ale v kombinaci s dalšími opatřeními, samotné masti toho moc nezmůžou).
K uzdravení je také často nutné změnit smýšlení a udržovat zdravé vztahy.
A hýbat se :-).
Moje strategie, se kterou jsem se dala do změn :-) :
NÁKUPY
Tak a teď konkrétně:
2) Ovoce, zelenina, hlíva, kombucha a klíčky
Ten dříve nabízel ovoce, zeleninu a bylinky v bio/nebio/farmářské kvalitě, kysané zelí, houby, mošty a pyré, ořechy z Moravy, sušené ovoce, bylinné čaje z rodinné farmy a med.
Ovoce a zelenina by se měla jíst naše.
Každopádně žádné exotické ovoce, ani banány.
Mošty je lepší ředit vodou a při konzumaci by se nemělo míchat ovoce se zeleninou (ani třeba jablko s mrkví), takže šťávy i samotné ovoce by měly být jednodruhové.
Jednou týdně by se mělo jíst taky kysané zelí nebo jiná kvašená zelenina, kimchi nebo pickles.
Pokud by měl někdo problém vydržet bez brambor, ať vyzkouší podobně upravit tuřín , kterým se dají dobře nahradit.
A pokud je to ve vašich silách, podle Ranhojiče je lepší jíst normální plodovou zeleninu přes den (do 15 hodin) a kořenovou zeleninu až po 15. hodině.
Přiznám se, že to tedy ne vždy zvládám, ale všechno stačí P O S T U P N Ě ;-).
Bez čerstvých klíčků doma nedáme ani ránu.
Taky v misce s vodou nechávám na okně růst různé natě (stačí uříznout asi 1 cm horní části petržele/celeru/ mrkve/ tuřínu s vrškem, ze kterého po pár dnech TAKHLE vyroste nať).
3) Luštěniny
Z červené nebo horské čočky dělám hlavně čočkovo-zeleninovou polévku s kořením garam masala (koření, které dodá chuť vegetariánským jídlům, jinak běžně používám jen základní koření).
Zelená a černá čočka se nejvíc hodí do salátů, stejně jako ta velkozrnná. Salát ze zelené čočky s opraženou hlívou nebo s tofu a jarní cibulkou je lahoda, stejně jako saláty se zeleninou a sýry podle možností.
Velké fazole ve tvaru ledvin přidávám do omáček a do rodinného pokladu (mleté maso používám už jen krůtí) chilli con carne, nebo sin carne (bez masa) - dělám zcela výjimečně, když dostanu domácí kečup bez slupek z dozrálých rajčat) .
A nakonec moje milovaná cizrna.
Tu už necpu do všeho, když by to Anduli mohlo vadit, ale kdo ji můžete, cpěte ji do všeho místo mě :-): do polévek, zeleninových omáček na těstoviny i na topinky, pomazánek (cizrnová s brokolicí a medvědím česnekem!), dělám z ní moje oblíbený kari nebo hummus.
Je dobré každý týden navařit jednu luštěninu ve větším možství, napytlíkovat si ji na porce do mrazáku a vytahovat, když je zrovna potřebuju.
4) Maso
Ryby jsme jedli sladkovodní, hlavně kapra a pstruha na všechny způsoby, až 6 x týdně.
Dávali jsme vždy přednost větším nákupům do zásoby na sádkách, rozdíl v chuti je markantní a taky prostě nechcem podporovat zacházení s utrápenými rybami v marketech.
Teď z ryb průběžně objednáváme (hlavně pstruha) na Scuku.
Kvůli krocanovi jsme museli rozhodit sítě.
Ale většinou stačí kontaktovat příbuzné či známé na vesnici, jestli by vám někoho nedoporučili.
To samé s kuřecím a vepřovým. Kuře z Rašovic (o kterém Ranhojič před pár lety řekl, že je bez hormonů, antibiotik a bez "vyháněcích" krmiv a je to na něm vidět) můžete koupit kromě východočeských obchodů taky zase na Scuku, stejně jako krůtí části.
Jinak je dobré minimálně prvních několik měsíců výrazně omezit vejce a zjistit, jestli dobře snášíte jeho součásti.
5) Mléko a další "mléčné výrobky"
O rostlinných mlékách a experimentech s nimi jsem psala poprvé už TADY (foto uprostřed článku plus recept na kaši pro začátečníky, kteří s přírodními chutěmi teprve začínají a honí je mlsná).
Mezitím se u nás zabydlelo a nakupuju už skoro jen toto ovesné z DM v opravdu velkém množství, je dobré, dostupné a s fajn cenou.
Vařím z něj kaše, pudink, dávám ho do pečení, zastoupí bez problému i doteď používanou smetanu v polévkách i omáčkách, děti ho milujou jen tak samotné, místo svařáku svařuju tzv. zlaté mléko - ovesné mléko s kořením, které zahřeje (skořice, hřebíček, badyán, mletá kurkuma, celý pepř, případně kardamom, který jsem si přivezla z Jordánska).
Sušená mléka typu Zajíc v krabicích rozhodně nebrat!
Rostlinný "parmezán" zastoupí ve všech jídlech v pohodě jeho živočišnou verzi, i když Aničce kupuju ovčí Pecorino a různé tvrdé sýry parmezánového typu, Ema má stejně raději tenhle falešný:
Do mixéru jsem nasypala (přibližně):
100 g mandlí (příp. lískové nebo vlašské ořechy nebo namíchat)
100 g lněných semínek (len zlatý, ale můžete dát i sezam nebo jiné druhy lnu)
3 lžíce slunečnicových semínek
50 g lahůdkového droždí (prodává se ve zdravé výživě)
necelou lžičku soli (podle chuti).
Důkladně rozmixováno (rozsekáno v sekáčku), hotovo.
Uchovávám v uzavíratelné krabičce v lednici, vydrží asi měsíc.
Dejte si ho třeba se špagetami aglio olio s rukolou (pro antipšeničáře můžu říct, že to jde parádně dohromady i s žitnými těstovinami!) ale najdete tu i spoustu dalších receptů s jeho využitím.
Řekla bych, že to není o tom, dát si ho každé ráno na chleba, ale spíš jím nahradit sýr v jídlech, která se bez něj moc neobejdou, ne všechny druhy se totiž hodí do všeho (ale třeba je to jen můj pocit).
Mozzarella je výborná hlavně do studené kuchyně, hlavně do salátů (třeba toho z řepy ).
Ostatní sýry zase v osvěžujících salátech , nebo na zapékání.
Vlevo dole: Alsan -bio, alternativa másla, prodává zdravá výživa (spadla mi zrovna na zem :-) ).
Zřídka. |
Kokosovou tapioku s medem jsme kupovali dřív, děti smí kokosárny častěji, hlavně kvůli zdroji železa.
Měli jsme ji rádi - protože zasytí, neunaví, chuť lahodná, sametová.
Protože nás kdysi tenhle výrobek nadchl, koupila jsem i tapiokové perly a chtěla ji vyrobit doma - k téhle výzvě jsem se ale bohužel zatím nedostala :-).
No a kdyby byl někdo fanoušek Bubble tea, tady máte už dříve vyfocený recept na jeho domácí výrobu :-):
6) Rýže, těstoviny a další obilniny
- střídám jako přílohy k zeleninovým omáčkám, plackám, karbanátkům, k rybám i k masu.
Vynikající rýžové polévkové nudle (do téhle polévky jako náplň do závitků - recepty budou, ale myslím, že zrovna postup závitků lze vidět z fotky níže).
Rýžový papír znovu. Na letní (zastudena s omáčkami) i smažené (v našem případě v troubě) závitky, foto níže.
Nezbytný "řízkový" pomocník je rýžová/jáhlová/pohanková instantní kaše místo strouhanky. Okořeněné maso/zeleninu/houby nebo shmakyho (separovaný protein z vaječného bílku, viz níže) obaluju v mouce, ve vejcích s rostlinným mlékem a pak ve "strouhance" - jakékoli kaši, která udělá úplně stejnou službu jako kukuřičná strouhanka.
Někdo si myslí, že je to druh obilí, ale špalda je stará dobrá odrůda pšenice odolná proti plísním a škůdcům, tudíž na ni není logicky potřeba používat pesticidy, které jsou potřeba při pěstování jiných odrůd.
Zrno jiných druhů obilí (než odolné špaldy) z ekologického zemědělství (které používání pesticidů zakazuje) může zase obsahovat plísně.
Pěkně to vysvětlují třeba v testech mouky pro dTest.
Takže u špaldové mouky je nejnižší, téměř žádné, riziko, že zrní a potažmo mouka bude obsahovat plísně a zárodky škůdců nebo pesticidy.
Ječná mouka nepojí tak, jako třeba pšeničná, ale přidávám ji třeba do těst na palačinky.
Samotná je výborná na pečení různých placek na cesty a na macesy k sederové večeři.
Polenta mi zase nahrazovala bramborový těsto - takhle je skvělá! A stejně upravenou jsem ji podávala i k pečené krůtě se zelím ;-). Dnes už dělám jako přílohu jen výše zmíněné dýňové noky.
Ze špaldy jsem dělala špaldový salát z vařené špaldy, sušených rajčat, balkánu, jarní cibulky a semínek, ale ten nevyhovuje dietě :-).
Také používám olivový olej a kdekoli běžně dostupný slunečnicový olej (není na fotce), máslo nebo ghee (přepuštěné máslo bez bílkovin) na vaření.
Alsanu na chleba i na vaření jsem fotila s mléčnými výrobký výše, té si kupte radši víc, jakmile přestanete mazat veškeré Lučiny, žervé a další termizované sýry a spol., spotřeba se zvýší.
... a kokosový olej.
Na mazání, balzámy na rty, čištění zubů.
Prý je dobrý i na smažení, protože vydrží vysoké teploty (to jsem nezkoušela).
Na polevy na buchty, i když zřídka, když si chceme zahřešit v rozumném množství (kokosoil + kvalitní nepražené kakao + datlový sirup v přibližně stejném poměru = nejlepší ledová čokoláda na světě).
8) Ořechy a semena, rozinky, ořechová a semínková másla a jiné pomazánky
S rozinkami stejně jako s hrozny velmi opatrně, jsou dost sladké. Kupuju nesířený, pokud máte sířený, měly by se máčet a proplachovat.
Semínka už taky nakupuju jen ve velkém na Grizzly, používám do "parmezánu", na posypy všeho možného, do mussli, na kaše (vše jsem už zdrojovala výše) nebo je vezměte všechny najednou a upečte si skvělý krekry a nebo bezlepkový semínkovoořechový chleba .
Kupovala jsem ji nejdřív skoro jen do hummusu, ale dá se natřít třeba na obložené pečivo místo dresinku apod.
Alternativa k paštikám na cesty :-) (a někdy ani doma není čas vyvařovat) - sterilované pomazánky jsou k dostání v DM a moc nám jedou.
Ta první je fazolová a je skvělá, pak mají zeleninové, bylinkové a semínkové - třeba jako ta vpravo (bylinková s cuketou a slunečnicovými semínky) nebo i s tofu, sladké...
Obecně v DM mají velký výběr neslazených kojeneckých výživ (který hodně dáváme Aničce na svačinu nebo když není po ruce domácí, tak i Markétě), ovocných pyré, omáček atd. v dobré kvalitě za přijatelnou cenu - chce to jen číst etikety a řídit se tím, co můžete.
Datlový sirup tepelně neupravuju, spíš ho používám jako polevu a do ledové čokolády při zcela zvláštních příležitostech (jednoduchý návod uvedený u kokosového oleje), mňam! :-) Ale taky s mírou :-).
Skvělá do úžasných sugar free šátečků .
Hodlám využít i do sakrajdy, kdysi jsem dělala i zcela výjimečně masopustní celozrnné lactosefree koblihy, to byla mana... :-)
Marmeláda bez cukru zn. St. Dalfour (slazená hroznovou šťávou), u které bych ale v životě neřekla, že v ní není cukr a mají úžasnou paletu všech možných příchutí.
Jakže jsme to říkali o té sladké chuti a potravě pro plísně? :-)
Na palačinky, na málo sladký žitný perník (poslední recept v článku), však vy víte.
Tamari omáčka - zdravá verze sojové omáčky, k dostání se spoustou dalších zdravých dochucovadel ve zdravé výživě. Je dost slaná, takže opatrně s další solí.
Bílé tofu (natural) se dá použít k výrobě tofunézy (náhražka majonézy - rozmixované tofu s dobrým olejem, kořením, citronovou šťávou, solí a rostlinným mlékem- receptů je plný internet). V salátech je od majonézy neroznatelná, základní tofunézu můžeme různě ochucovat a dělat z ní dipy. Tofunéza se dá koupit i hotová.
Jako náhrada se dá použít v trojobalu místo masa nebo jen okořeněný na pánvi se zeleninou na másle.
Zastudena ho strouhám do salátů (zeleninové, čočkové, fazolová pomazánka ... ), zatepla do špenátové omáčky do palačinek.
Koření - používám hlavně kvalitní sušenou papriku, domácí kmín, sušený česnek (pozor, některé druhy jsou sířené), občas čerstvě mletý pepř, majoránku, libeček. S tím si opravdu vystačím do kdečeho.
Nepoužívám žádné hotové směsi koření kromě Garam masala - to jsem si moc oblíbila už před dietou.
Kypřicí prášek bez fosfátů (vinný kámen) používám na pečení už dlouho, dávkování je uvedené na obale a funguje stejně jako obyč prdopeč.
Agar na zahušťování (jako želatina).
Znovu a ještě jednou opakuju, že tahle dieta vychází z našich potřeb a je ušitá nám přímo na míru :-).
Tak, co říct na závěr?
Srovnávací fotky naší pokožky jsem dala hned na začátek, stejně jako odkaz na recepty.
Recepty pod štítkem Dieta pro zlepšení zdraví střev starší než únor 2015 buď odpovídají dietě nebo je snadno pro tuto dietu upravíte.
Další inspiraci nejen k vaření najdete stejně jako já například na webech:
Kuchařka ze Svatojánu (moje doporučení se vztahuje pouze na příspěvky s recepty a to ještě jen nějaké, ale je jich tam dost, můžete použít i filtr a člověk se tu naučí přemýšlet o jídle a o tom, jak jednoduše vařit)
Jíme jinak (doporučuji pouze příspěvky s recepty)
Kitchen Story (občas se dají najít zajímavá bezmasá jídla)
... další budu doplňovat, budu ráda i v komentářích za vaše tipy.
Pozn. Myslím, že označení "bio" na obalech není vždy zárukou kvality a zárukou, že výrobek neobsahuje nežádoucí látky, určitě se s tímhle označením někde rozjíždí velký byznys.
Dostala jsem ale třeba skořici v biokvalitě. Hrozně jsem se divila jemné, přesto výrazné chuti a konzistenci nejjemnějšího prášku. Když došla a nebyla k sehnání, koupila jsem obyčejnou a zvykala jsem si na hrubé mletí i chuť ne nepodobnou namletému dřevu :-).
Hodně lidí se mě ptá, jestli tahle strava nevychází dráž.
Mohu říct, že rozpočet na jídlo máme pořád stejný.
Za některé věci je třeba si připlatit, ale na druhou stranu ušetříte za spoustu zbytečností.
Navíc spousta potravin vydrží mnohem déle, protože stačí použít menší množství.
Volba je na každém z nás.