středa 24. června 2015

Osvětim - Březinka 6. 6. 2015

Probírám se a upravuju ty fotky už dlouho a už nechci.
Nejdřív mi nepřipadalo na místě o tom tady vůbec psát, ale mám potřebu si obrázky, informace i dojmy nějak utřídit, pro sebe a pro svou krátkou paměť.
Nekladu si za cíl tady někoho šokovat nebo někomu něco nutit, proto, kdo máte pocit, že to vidět nechcete anebo chcete naopak zažít Osvětim raději na vlastní kůži, asi tenhle post nečtěte.
Pokud ale někomu k něčemu něco z toho tady bude, budu jedině ráda.

Protože


a to mě tak trochu děsí.

Věděla jsem, že tam chci jednou jet, a když o tom muž pořád mluvil, chopila jsem se příležitosti (i když se mi upřímně moc do zařizování nechtělo).
Teď jsem tak ráda, že jsem jela!

Hodně lidí, kteří Osvětim navštívili, říkalo, jak to tam "dýchá zlem".
Asi to bylo hlavně tím počasím, ale letní počasí, sluníčko, v Auschwitz domy z červených cihel, který připomínaly elegantní anglický domy .... člověk vůbec nemůže uvěřit, že TADY se to všechno dělo.
To byl asi nejsilnější dojem, prostě mi to hlava nebrala, nedovedla jsem to pochopit.
Jediný místo, kde se mi udělalo vážně zle a nemohla jsem popadnout dech, byla (překvapivě) jediná dochovaná plynová komora. A to jsem ani nejdřív nevěděla, kde jsem, protože jsem se zdržela vzadu a ztratila signál ve sluchátkách. Došlo mi to ale teda velmi rychle.
Další, co mě překvapilo, byl fakt, že na prohlídce v Auschwitz skoro není na emoce čas. Expozice uvnitř baráků je nabušená. Kdyby bylo jen o trochu víc času, určitě si člověk solidně popláče, ale aby viděl aspoň část toho obrovskýho areálu, musí pořád stíhat průvodce, jinak se mu ztratí signál ve sluchátkách a ten metelí tak rychle, že člověk skoro běží. Prohlíží si bleskurychle jednu místnost a ve sluchátkách už slyší rychlovýklad (aby to ti průvodci vůbec stihli všechno říct) k další. Do toho se v jednom domě a místnosti setkají třeba tři skupiny, takže si musí člověk dávat pozor, aby se neztratil. Měla jsem s tím nejdřív problém, taky mi trvalo než jsem si zvykla na rychlou mluvu a polskej přízvuk naší průvodkyně, rozčilovalo mě, že "nestíhám", ale pak jsem se přizpůsobila tempu, zjistila, že to je jeden ze způsobů, jak se tu nezbláznit a hlavně jsem pochopila, že to opravdu jinak nejde, když člověk něco chce vidět. Během tří hodin jsme nachodili asi 16 km a viděli jen malou část. V Birkenau sice lidí ubylo a nespěchalo se tolik, ale bylo to tu zase strašně rozlehlé a moc budov tam nezbylo poté, co Němci vyhodili areál při útěku do povětří a co šlo, spálili.

O to dýl trvá, než člověk všechno stráví a než mu všechno dojde. 
Ale ten vděk za všechno, co člověk má, je potom tak silnej, že to za to opravdu stojí.
Děsí mě, jak lidi zapomínají. Uplynulo teprve 70 let od příjezdu prvního transportu do Osvětimi a přesto se ozývají hlasy, které by znovuzavedly něco podobného, třeba pro uprchlíky.
No nic. Jsem ráda, že tam tolik škol jezdí. My tam děti určitě vezmem, až budou větší.
Kdyby nebylo samo o sobě trapný to takhle říct, poslala bych tam na prohlídku úplně všechny a návštěvu bych hradila státem - možná, že by pak svět vypadal trochu jinak. 
Nejsilnější asi bylo to, jak jsem se hrozně těšila domů na děti.
Musím se na ty fotky dívat hodně často, protože lidská paměť je tak krátká a nespokojenost tak vlezlá... 

Ještě musím říct, že nemám ambice podávat nějakou ucelenou reportáž o tom, jak to v Osvětimi vypadá nebo vykládat historii.
Focení byla výsada oslavence, takže tohle jsou Lukorovy fotky a ten všechno viděl taky trochu jinýma očima, já jsem je jen upravila.
Hodně toho vyfotil (nepoměrně víc, než dávám sem), ale hodně toho taky nevyfotil.
Ať už proto, že se to nesmělo nebo prostě nemoh.

Pro další zájem doporučuju dokumenty  Osvobození Osvětimi  (hodně natural), Šoa (bez dobových záběrů, ale o nic míň reálný) a film Colette (nečernobílý film o lásce v prostředí Osvětimi).
Poslední jmenovaný jsme zhlédli těsně před prohlídkou a dost nám usnadnil pochopení toho, jak tam vše fungovalo.AUSCHWITZ


U vstupu do tábora vyhrával vězeňský orchestr - když chodili obyvatelé Osvětimi okolo, říkali si, že to nemůže být špatný tábor, když takto kultivují vězně...Na centrální ploše, nedaleko od popraviště, se konaly kontroly počtů vězňů před nástupem do práce a po práci, tzv. apely. Kontroly probíhaly za každého počasí a trvaly podle nálady příslušníků SS i několik hodin, po které museli vězni stát v pozoru. Často toho nebyli schopni a spoluvězni jim pomáhali jak mohli. Pokud se někdo pokusil o útěk a šel na popravu nebo byl za něco trestán, trvaly apely mnohdy celou noc v mraze nebo celý den v obrovském vedru a vězni nesměli odvrátit zrak od trestaného. 


Mapa Osvětimi a Březinky. V Březince měli vězni daleko horší podmínky.
Osvětim dnes. Hned za plotem se koupali lidi v řece Sola.
Současný letecký pohled na Březinku.
Část zachráněného popela z krematorií. Jinak se jím běžně hnojila pole, zavážely rybníky...


Samý dokumenty. Všude.


Model podzemních plynových komor a krematorií.
Krémy dnešních známých značek. Asi nemusím popisovat, kolik osobních věcí - kufrů, hrnců, hřebenů, brýlí, a kolik tun vlasů zplynovaných lidí (který Němci prodávali na výrobu matrací, kartáčů atd. dokud se nezjistilo, že jsou tyto věci jedovaté od cyklonu) jsme viděli.
Zpočátku se vězni podrobně fotili kvůli identifikaci ...


... po pár měsících v táboře ale byli vyhublí lidé těžko identifikovatelní, proto se tetovalo.
První vězni měli "štěstí" na čisté oblečení. Ostatní dostávali zničené, špinavé mundůry a oblečení po nepřeživších. Oblečení se dezinfikovalo jednou za půl roku buď párou (šťastnější) nebo chemicky (většina), stejně jako se všichni vězni.


Nekonečné lány očí ...


některé ženy se u přes to všechno při focení usmívaly, to mě dostalo.


Dřely i děti, pokud byly shledány práceschopnými a nešly rovnou do plynu. Batolata dostala do ruček kameny a musela např. čistit cihly. Na chvíli je to zachránilo před smrtí.


Všichni průvodci v Osvětimi musí složit průvodcovské zkoušky v rozsahu našich státních zkoušek a stanou se skutečnými odborníky na tuto problematiku. Naše průvodkyně měla obrovské znalosti a projevovala i notnou dávku osobní účasti a piety.
Popraviště.
Jediné dochované krematorium s plynovou komorou, které Němci nestačili vyhodit do povětří.
Šibenice, která byla postavena pro jediného člověka - Rudolfa Hösse - zakladatele koncentračního tábora v Osvětimi.


Před prohlídkou koncentračního tábora probíhají bezpečnostní prohlídky srovnatelné s těmi na letišti. Aktuálně s sebou na prohlídku člověk nesmí mít zavazadlo větší než formát A4. Povolena je i láhev s pitím a foťák (bez příplatku), svíčka/kytky. Nesmíte mít na sobě trika s obrázky související se smrtí (metlácké motivy - lebky apod.), ani ve vedru se nesmí vyhrnovat trika apod. Na prohlídku je obtížné se dostat bez předchozí rezervace, v sezoně je to téměř nemožné.                                                                                                              BIRKENAU

Z většiny dřevěných budov v Březince zbyly jen komíny.
na obrázcích nástupiště tehdy ...
... a dnes.


Tyhle obrázky jsou už docela známé. Kolik lidí se muselo vejít do jednoho "stání pro koně" snad nemusím říkat. Nově příchozí zůstali na podlaze plné výkalů apod. K topení měli vězni dostat jeden kýbl na den (pokud ho dostali), topit směli tři měsíce v roce. Novorozené děti, pokud nebyly utopeny hned po porodu, umíraly hlady. Ženy jim místo mateřského mléka zkoušely dát aspoň polévku z odpadů zelenin, ale po ní umíraly hned. K "jídlu" lidi dostali ráno půllitr melty nebo čaje a pokud byl, tak kousek chleba (do kterého se semlelo všechno), v poledne polévku z odpadů zeleniny (voda s pár kousky něčeho), večer to samé co k snídani.
Hromadná umývárna a wc. Umyli se jednou za půl roku, když jim dezinfikovali šaty, hromadně všichni. Než dostali zpět šaty, mrzli venku. Hromadně se vykonávala i potřeba. Na vykonání (jakékoli) potřeby měl vězeň dobu, než esesák napočítal do pěti.


Trosky krematorií s plynovými komorami v Březince.


Dnešní památník v Březince.


18 komentářů:

 1. ...................
  svírá se mi žaludek a mám zamlženo, a to jen z fotek...
  jen jsem tu seděla a koukala, neskutečná nepopsatelná hrůza smutek hnus ...

  až seberu odvahu, kouknu na Tvé odkazy. Nedávno jsem si pouštěla zase Život je krásný a prořvala to.
  Colette mám rozkoukanou, říkala jsem si, kašlu na intelektuální komentáře, co se na filmu povedlo či ne, jsem jen obyčejný divák, koukám na herce, celkovou atmosféru...ale po pár minutách nešlo přehlédnout, jak mi to v konkrétních scénách připomíná Schindlerův seznam - scéna, kde má nacista sex a pak se jde kochat pohledem na Židy z okna...
  ale dokoukám to.

  nedávno jsem si půjčila vše, co měli v knihovně o Lidicích...jaká zvěrstva tam byla...ty zrůdy nejenže pozabíjely muže, oni si našly i ty, kteří byli třeba na směně v práci a jednoho se zlom. nohou v nemocnici...miminka lidických žen v koncentráku měla zpečetěný osud hned...oni rabovali i lidický hřbitov, okrádali mrtvé...děti, které šly na převýchovu byly svědky, jak 10iletého polského chlapce sťali na špalku sekerou, aby poslouchaly...

  Děkuju, kouknu na to znovu, teď jdu radši s Kubou malovat. Magda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty fotky jsou, Káťo, jako magnet.
   Úplně to člověka vtáhne, na co ti lidi mysleli, na koho vzpomínali, když procházeli těmi chodbami, ty zdi jsou hrozivé, takové zoufalství...v jaké špíně zimě museli přežívat...
   když jsem četla, co "jedli", aby zůstali naživu...

   Moc díky, že jsi se k tomu vrátila, napsala jsi to hezky. A máš pravdu, při tom slunečném počasí si člověk těžko představí, že TAM to bylo tak...NELIDSKÉ...úplně se mi vybavila věta z Colette - BŮH STVOŘIL ČLOVĚKA. A ČLOVĚK STVOŘIL KONCENTRAČNÍ TÁBOR.
   Ta zrůdnost je slovy nevystihnutelná.
   Magda

   Vymazat
  2. Káťo, zkusila jsem dokument o Osvětimi. Nevím, jak funguje mozek a emoce, nevím, ale při chvíli, kdy doktor držel nad pitevním stolem to miminko, místo abych nadávala brečela....první věta byla:"Vždyť ono mělo ještě kabátek..."...to se nedá...šla jsem zase obejmout Kubu, a to jak voní, bručí ze spaní..to je nádhera...

   dokoukala jsem i Colette..a nevím, buď jsem si to špatně načasovala, ale to oblečení herců, jak byli čistí i vyžehlení....mi strašně vadilo....vždyť ve skutečnosti lidi byli rádi, když to oblečení drželo pohromadě, jasně, je to JEN film, ale to tak bilo do očí - já mám prostě v hlavě ty dokumenty knížky...
   ale JESTLI tehdy někdo v té hrůze měl štěstí na pár okamžiků něhy - usmívám se za ně.

   Čtu teď V\yhnání Gerty, jsem na začátku. V domě mám moc fajn sousedku, starší paní, ta si ode mě půjčila ty Žitkovské bohyně...a když si pro to přišla, zeptala se co pro ní tentokrát mám (jinak ji zásobuju detektivkama), když jsem jí řekla, co mám a že nevím, jestli uvítá změnu...daly jsme se do řeči a já zopakovala to o mém dědovi, že O TOM nikdy nebude vyprávět.
   A paní mi povídá, že její rodiče zažili to, že se její maminka styděla za to, že je Češka, doba byla hrozně zlá, nesoudím, neznám...

   Vymazat
  3. Pro jistotu dodám, že se to týkalo situací, kdy si chlap vybíjel "historii" na ženě...
   To nebylo o válce, ale o tom, zůstat člověkem.

   Vymazat
  4. Magdi, u té Colette máš asi pravdu, jen my to viděli na autobusové šedivé miniobrazovce, takže vizuální stránka mi nějak unikla - ale Lukor taky říkal, že ty efekty asi budou trochu přehnané, myslel tím ty komíny krematorií a la Mordor... ale mně se líbilo to, jak se dalo na ty postavy dívat z mnoha úhlů. Někdo by řek, že Colette je děvka, co nemá zábrany jít s každým, hlavně aby přežila, někdo řekne, že neměla jinou možnost... Ta německá dozorkyně taky celou dobu ve škatulce "-" a nakonec jí pomůže uprchnout/ ne zadarmo... prostě zkoušíš si představit sebe v kůži všech postav a NEVÍŠ... a dostal mě ten konec, kdy vlastně celou dobu čekáš na hepáč a nakonec zjistíš že na ten hepáč ani nemají sílu, prostě jsou tak převálcovaní tím co se dělo, že konec se rozplyne do ztracena...
   Jinak já mám problém koukat na hodně věcí a jedním z filmů je třeba Habermannův mlýn.

   Vymazat
 2. Precitaj si vypravecku od j.picoultovej. je to vobec prva kniha kt som o tej to problematike citala, aj filmom som sa doteraz vyhybala
  Hlboko ma to zasiahlo, ani som v osvencime nebola. Pre teba to bude este zivsie.

  OdpovědětVymazat
 3. Se mnou podobne zamavala navsteva Terezina a to zdaleka neni takovy. Kez by se uz nikdy nic podobnyho neopakovalo ....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. o Terezíně jsem četla Pevnost mého mládí. Dobrá knížka, doporučuju. Ale nikdy jsem tam nebyla, možná proto, že pocházím od Josefova - pevnostní město, které bylo postavené podle stejných plánů jako Terezín.

   Vymazat
 4. V Osvětimi jsem byla víc jak před 10 lety, ale vidím tu hrůzu jako dnes... Hodně mě zasáhla kniha Klid je síla, řek tatínek od Zdenky Fantlové přeživší koncentrační tábor...

  OdpovědětVymazat
 5. Tak jsem váhala, jestli příspěvek rozkliknout... Nakonec jsem ráda, ale dostalo mě to. Hlavně vše, co se týká dětí.
  Kdysi na gymplu jsem přečetla spoustu knih (Deník Anny Frankové několikrát), viděla filmy, byla v Mauthausenu a tohle téma mě fascinovalo. Nemohla jsem uvěřit tomu, že se mohlo něco takového dít.
  Od doby, co mám děti z toho na mě jde přímo ochromující hrůza. Sophiinu volbu bych teď asi vůbec nedala.
  Ale je fakt, že je třeba si to připomínat. Už jen pro to vědomí, že je na místě opravdu vděčnost za to, jaké životy můžeme žít my.

  OdpovědětVymazat
 6. Katko, moc díky! Trochu jsem se bála na fotky kouknout, ale pak zas nešlo se odtrhnout...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě jsem zapomněla napsat, že jsem v poslední době narazila na zajímavou a myslím, že ne moc známou knihu "Mariáš s ďáblem" od Miroslava Slacha, která se zaměřuje na osvobození Terezína a snaze rozšíření tyfu. Bylo zajímavé o téhle akci číst ještě z jiného pohledu, předtím jsem o Terezíně četla v knize Carlo Rosse "Terezín, tři roky v předpeklí"

   Vymazat
 7. Kačí,ufff tvojí reportáž jsem přečetla a fotky viděla, ale nevím, nevím, jestli bych to dala naživo jako Vy !
  Máš naprostou pravdu, že člověk hrozně rychle zapomíná a také si stále má tendenci si na něco stěžovat, hlavně my Češi !
  A přitom se máme většinou všichni naprosto úžasně !
  P.S. Doufám, že se zase brzo potkáme na hřišti a popovídáme o dovolený :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Kači, musím říct, že když jsi to sem vložila, tak jsem to ani neprojížděla. Ani jsem si nemyslela, že bych se na to někdy víc dívala. Nikdy jsem tam nebyla, ale stačí mi vidět, slyšet dokumenty.
  Teď jsem si jen tak sedla, malá spí, já bych měla dodělávat oběd, ale přesto tu sedím, čtu, koukám (projíždím to od konce)... mění se mi dech, tlukot srdce ...(nejde to přesně popsat).
  Dost mi utkvěla tvá věta: "Musím se na ty fotky dívat hodně často.... a nespokojenost tak vlezlá. " konec té věty, jsem potřebovala "slyšet". (V poslední době jsem sama na sebe naštvaná, na svou nespokojenost...).
  Díky.

  OdpovědětVymazat