Ten nejlepší rodinný recept na křupavé Znojemské okurčičky, který se v Lukorově rodině dědí a mně ho předala Lukorova mamka, jsem vkládala hned v prvním roce blogování.
Vím, že je nejlepší, co už mě ale tak netěšilo, byly dotazy, zda jde nějak nahradit sacharin, který se přidává pro křupavost a údajně zabraňuje rychlému prokvašování a potažmo kazivosti okurek.
Někdo přidává místo sacharinu křen, který prý křupavost zajistí, ale zatím mě nikdo nepřesvědčil o tom, že okurky budou stejně dobré.
Sacharin a aspartam je humus, o tom žádná.
Googlila jsem, googlila, ale v receptuře se bála cokoli změnit.
Jeden tábor tvrdil, že "sacharin do okurek prostě patří" a ten druhý by ho tam nikdy nedal, ale zachovanou křupavost bez sladidla většinou nepotvrdil.
Dva roky jsem nezavařovala, až letos.
Udělala jsem dva druhy láku, přičemž do druhého láku jsem zkusila místo sacharinu dát nové sladidlo se steviol-glykosidem (látka, kterou obsahuje stévie) a erythritolem, který jsem zkusmo koupila v Kauflandu (stojí kolem 70,- Kč).
Sladidel s podobným složením je pak plný internet.
Neslibovala jsem si od výsledku vůbec nic.
ALE!
Na chuť ani konzistenci okurek nemělo vůbec vliv!
Jupíí!
Následně jsem prohnala kompletní složení steviolových tablet databází éček, která označila všechny složky výrobku jako bezpečné.
Takže recept bez obav najít, místo sacharinu toto sladidlo použít!
Upravím i v samotném receptu.
(Doufám tedy, že změna nebude mít vliv na kazivost, neměla by, kdyžtak podám report - první sklenici jsem otvírala asi 14 dní po zavařování).
Třeba někomu tahle informace ještě k něčemu bude ;-).
P.S. V tomto příspěvku neřeším naši dietu, v té totiž máme teoreticky zapovězeno všechno slazení včetně stévie, ale zavařování okurek beru jako jednorázový rituál jiné kategorie.
Takže nešlo mi o dietní verzi okurek, ale o to, abych nezavařovala jedovatě.
Děkuji za pochopení :-).